Czy otyłość to tylko problem estetyczny? Skutki i konsekwencje nadmiaru masy ciała


W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć temat nadwagi i otyłości. Myślę, że to dosyć delikatna kwestia szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy to social media, aż pękają od zdjęć idealnych sylwetek i można powiedzieć, że wytworzył się kult szczupłej sylwetki. Ludzie są oceniani trochę przez pryzmat wyglądu co jest niezwykle krzywdzące. Każdy z nas bez względu na to co pokazują cyferki na wadze, czy wygląda jak modelka Victoria’s Secret, czy ma kilka kilogramów więcej bez dwóch zdań ma prawo, a nawet powinien czuć się pięknie i atrakcyjnie! Wygląd czy masa ciała nie jest wyznacznikiem naszej wartości jako człowieka.

Jednak ok. 80 % pacjentów trafiających do mojego gabinetu przychodzi z zamiarem redukcji masy ciała, ponieważ są niezadowoleni ze swojego wyglądu. Bardzo często słyszę „proszę zobaczyć jak ja wyglądam”, „nie mogę kupić sobie żadnych ubrań, wszystko jest za małe”.  Jednak podczas dalszej rozmowy i po analizie wyników badań pacjent przyznaje, że przede wszystkim odczuwa pogorszenie samopoczucia, senność, brak energii, bóle kręgosłupa. Z całą pewnością otyłość to nie jest tylko problem estetyczny. 

Zgodnie z definicją to otyłość to CHOROBA, która cechuje się zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że jest to epidemia dzisiejszych czasów. Szacuje się, że w 2030 roku będzie aż 600 mln otyłych ludzi. Otyłość rozwija się głównie na skutek długo utrzymującego się dodatniego bilansu energetycznego. Co to znaczy? Powstaje na skutek spożywania większej ilości kalorii niż jest potrzebna na utrzymanie podstawowych procesów życiowych oraz aktywności fizycznej. Przyczyną są również niektóre schorzenia, przyjmowane leki czy też czynniki genetyczne.

Otyłość nie boli, nie daje objawów można powiedzieć, że wpływa jedynie na komfort życia. Jednak wbrew pozorom staje się ona przyczyną wielu innych chorób m.in.: cukrzycy, nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych. Może również prowadzić do depresji oraz problemów z układem kostno-stawowym. A dzieje się tak dlatego bo tkanka tłuszczowa to nie jedynie zbędny balast, jest ona niesamowicie aktywna metabolicznie.

DIAGNOSTYKA
Najprostszym wskaźnikiem do oceny sylwetki jest wskaźnik BMI (więcej o BMI TUTAJ). Otyłość diagnozuje się gdy wartość BMI ≥ 30.  

Klasyfikacja otyłości
30,0–34,99 – otyłość I stopnia
35,0–39,99 – otyłość II stopnia
≥ 40,0 – otyłość III stopnia  
Należy jednak pamiętać, że wskaźnik BMI nie jest idealną metodą diagnostyczną ponieważ nie uwzględnia składu ciała, ale jest pierwszym ważnym narzędziem dzięki któremu możemy rozpoznać otyłość. 

Dystrybucję czyli rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i tym samym typ otyłości określa wskaźnik WHR. WHR porównuje obwód talii z obwodem bioder. Na podstawie tego wskaźnika rozróżnia się dwa typy otyłości brzuszną oraz pośladkowo-udową.

WHR = obwód talii (cm)/ obwód bioder (cm)

Płeć
Typ otyłości
Brzuszny, androidalny, (typ „jabłko”)
Pośladkowo-udowy, gynoidalny, (typ „gruszka”)
Kobiety
WHR ≥ 0,85
WHR < 0,85
Mężczyźni
WHR ≥ 1
WHR < 1Bardzo ważne jest kontrolowanie także obwodu talii. Nie powinien on wynosić u kobiet więcej niż 80 cm, a u mężczyzn więcej niż 94 cm. Wyższe wartości obwodów zwiększają ryzyko chorób głównie sercowo-naczyniowych.

LECZENIE
Otyłość tak jak każda inna choroba wymaga leczenia. Leczenie tej choroby polega głównie na wprowadzeniu zasad racjonalnego żywienia i zwiększonej aktywności fizycznej. Celem terapii jest zmniejszenie masy ciała, aż do osiągnięcia wartości prawidłowych. Nawet redukcja kilku kilogramów to krok w stronę zdrowia. Ubytek masy ciała już o 5-10% gwarantuje korzyści metaboliczne, wpływa na poprawę gospodarki węglowodanowej tym samym zmniejszając ryzyko cukrzycy. Poprawia kondycję fizyczną, obniża ciśnienie krwi, a także poprawia sprawność psychiczną.

Zadanie dla Ciebie! Sprawdź powyższe wskaźniki BMI, WHR oraz obwód talii. Jeżeli nie mieszczą się w normach koniecznie skonsultuj to z lekarzem i dietetykiem. Nigdy nie jest za późno na zmiany, im szybciej zostanie wdrożony odpowiedni sposób żywienia tym większa szansa aby zapobiec wyżej wymienionym schorzeniom i cieszyć się zdrowiem.
Jeśli masz w najbliższym otoczeniu osobę borykającą się z nadmierną masę ciała okaż pomocną dłoń. Wspieraj i zachęcaj do zmiany. 

Jeśli chcesz zawalczyć o siebie i swoje zdrowie chętnie Ci w tym pomogę. Nie obawiaj się nie będziesz oceniony. Wskażę Ci właściwą drogę. 
Zapraszam do kontaktu posmakujzdrowia@gmail.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza