Czy ja na pewno na tym schudnę?


Bardzo często gdy podczas wizyty szacuję wartość energetyczną diety redukcyjnej dla mojej Podopiecznej słyszę to pytanie „Czy ja na pewno na tym schudnę?!?!” „Przecież 1600/1800 kcal to bardzo dużo!” „Kiedyś byłam na diecie 1200 kcal”.. I w tym momencie bardzo dokładnie tłumaczę jak działa nasze ciało…
Panuje błędne przekonanie, że aby schudnąć trzeba drastycznie zmniejszyć ilość kalorii. DIETA REDUKCYJNA TO NIE GŁODÓWKA! To nie może być chwilowy zryw na tydzień lub dwa tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych. Dieta redukcyjna to smaczna przygoda.

Jak obliczyć ilość kalorii na diecie redukcyjnej, aby schudnąć zdrowo i skutecznie?
Wartość energetyczna dieta redukcyjnej to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od aktualnej masy ciała, płci, wieku, wzrostu, charakteru wykonywanej pracy, dodatkowej aktywności fizycznej. Dla jednej osoby może to być np. 1700 kcal, dla drugiej 2300 kcal. Najważniejszą zasadą dla wszystkich jest to aby, wartość energetyczna diety nie była niższa niż wartości podstawowej przemiany materii.  Jeśli wartość energetyczna diety będzie poniżej tej wartości, organizm przestawia się na tzw. tryb oszczędny i magazynuje wszystko co możliwe. O tym czym jest podstawowa przemiana materii i jak obliczyć całkowite zapotrzebowanie pisałam TUTAJ. Jak obliczyć zdrową redukcję?
Posłużę się przykładem.
Kobieta, 38 lat, 85 kg, 165 cm, aktywność fizyczna na poziomie 1,4,
PPM= 1530 kcal
CPM= 2142 kcal
Redukcja- 342 kcal
Wartość energetyczna diety- 1800 kcal

UWAGA! To tylko przykład! Wartość energetyczna diety musi być dopasowana indywidualnie, najlepiej pod okiem dietetyka. 

Organizmu nie da się oszukać. Owszem jeśli jakiś czas zastosujemy dietę 1000 kcal kilogramy spadną, ale po powrocie do starych nawyków wrócą one z nawiązką. Później każda nadwyżka, słodkie grzeszki (np. tort urodzinowy, lody) pozostawi ślad na wadze. Tak więc jeśli ktoś proponuje Ci dietę 1000-1200 kcal, a do tego nie daj Boże całą siatkę cudownych specyfików „wspomagających odchudzanie”, „zmniejszających ilość wody w organizmie” lub „podkręcających metabolizm” uciekaj jak najprędzej! Taka dieta bardzo zwolni metabolizm, będzie niedoborowa, skutkiem czego będą bóle głowy, złe samopoczucie, wypadające włosy, łamiące się paznokcie, blada cera…
Dobry dietetyk, ustalając wartość energetyczną diety i układając menu redukcyjne bierze pod uwagę wszystkie potrzebne czynniki. Właściwie dobrana dieta jest jak dobrze skrojone spodnie!  Przede wszystkim dobrana to indywidualnie na każdego Podopiecznego!

Ale sama wartość energetyczna to nie wszystko. Kluczem są właściwe proporcje makroskładników takich jak białka, tłuszcze i węglowodany. Jeśli chcesz poznać sekret zdrowego i skutecznego odchudzania zapraszam Cię serdecznie na konsultację online lub stacjonarnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza